Nastupuji do služby aneb Stanu se na rok učitelkou ZŠ

NASTUPUJI DO SLUŽBY – STANU SE NA ROK UČITELKOU ZŠ

„Chceš transformovat školství? Vytvořila jsi metodu, která funguje, pro děti i učitele? Tvrdíš, že se sami zapojují rodiče? Vy že umíte zpracovávat témata z celého světa? Vy nepíšete další učebnice? Ty spolutvoříš i s dětmi? Ty chceš vytvářet vzdělávací města budoucnosti (learning cities) a dostat Českou republiku na mapu UNESCO?“

Ano, ano, ano, ano, ano, ano a ano.

Dostala jsem nabídku ze Základní škola a Montessori mateřská škola Podbřezí vést na částečný úvazek hodiny angličtiny ASPINTOA metodou bez učebnic.

Řekla jsem ANO.

6.5. 2022 jsem se obrátila na Ondřeje Štefla s žádostí, na koho bych se mohla obrátit, aby se ASPINTOA metoda mohla rozšířit do škol ( od MŠ po VŠ) pro studenty a učitele. Odpověď zněla: „Nikdo tomu přece nebrání, ale také není nikdo, kdo to „zařídí“, jedině vy sama. Pokud chcete něco rozšířit, zpravidla je to věcí marketingu.“

Nevadí. Já jsem si naivně myslela, že v ČR existuje spolupráce a inovační oddělení, které když to úspěšně vyzkouší, dostane se to k ředitelům škol, aby transformace škol byla rychlejší.

Tak jsem odepsala, že prostě půjdeme školu po škole. A to celou dobu děláme.

A tak dva roky spolupracujeme se školami, které se nebojí implementovat nové metody a jsou připraveni uspět. Rodiče se zaujetím naslouchají dětem, děti se učí a vedou navzájem, učitelé posouvají nejen děti, ale i sebe, ředitel má tým, který funguje a vše se propojuje mezipředmětově, a nyní i digitálně.

A nyní je řada na mě. Vystoupit z davu, mít odvahu vést už nejen sebe, ale i druhé. Ukázat, co funguje. Ukázat, co nefunguje. A opět transformovat sebe a být lídrem, který má jediný úkol – tvořit další lídry, kteří mají odvahu vést další.

A tak se těším na změnu z tradičního vzdělávání na transformační. Já se jdu učit od dětí a ony si budou vést svoje vzdělávání díky oboustranné komunikaci, které naše materiály umožňují.

Rodiče souhlasili, že mohu nahrávat každou hodinu. Mohu sdílet s ostatními učiteli, co se povedlo, co bych udělala jinak, kde jsme začali a kam jsme se dostali.

Budeme používat:
*Aspintoa metodické materiály pro komunikaci v angličtině, které jsou pro třídy, ne pro jednotlivce (úspora peněz, udržitelnost, systematičnost, prostor pro vztahy)

*Aspintoa e-learning (digitální platforma, ve které se mohou pohybovat učitelé, rodiče, děti – nemusí čekat, až jim někdo „prozradí“ výslovnost)

*Aspintoa deníky, aby děti sledovaly svoje vlastní změny a netradiční slovníky do hnízd

*Aspintoa metodické materiály pro mezipředmětové a projektové vztahy – komunikace v češtině, španělštině, matematika

*Aspintoa nová témata, která budou pro digitální verzi a budou každý měsíc nová

*Workshopy pro ředitele a učitele okolních škol a rodiče, snad i zřizovatele – pokusíme se propojit celoživotní vzdělávání v obci

Ráda bych se spojila s někým, kdo by měl zájem evaluovat výsledky před, mezi a po, nezávisle na nás. Pokud vás někdo napadá, s kým bychom se mohli spojit, budu ráda.

Komentáře