Tenhle článek obsahuje dva zcela konkrétní kroky k řešení:
PRVNÍ KROK – zajištění kapacit
Považujme tento krok hypoteticky za vyřešený. (Já vím, ředitelé, že je za tím spousta dalšího papírování, ale na ulici nám zůstaly děti! A možná jsou mezi nimi i Vaše vlastní.)
VÝSLEDEK:
Přijatí studenti. Peníze pro školy. Status studenta zůstává. Navýšení/snížení kapacit do budoucna vyřešeno. Nemusíme přijímat nové učitele ve velkém počtu, ani hned.
DRUHÝ KROK – sdílení know-how – výuka
VÝSLEDEK
Digitalizace školství a know-how světa. Učitelé zpět odborníky, od kterých se studenti rádi učí. Propojení z firmami a odborníky z praxe. Plus přímá praxe ve firmách. Studenti z univerzit zapojeni do učení s neustálou praxí a min. časovou náročností. Studenti se učí být více samostatní, mít návyky, být zodpovědní za své učení. Do budoucna můžete s lehkostí přijímat zahraniční studenty.
Poznámka trochu bokem: Pokud ještě nemluvíte cizím jazykem, začněte. Věřím, že budoucnost je ve sdíleném vzdělávání. Bez jazyka bude v pasti, i když vám AI pomůže. Otevře se vám celý svět. Je to smutný pohled, když profesoři neumí ani základy. A nebojte se, nejste v tom sami. Každý se v něčem neustále vracíme na začátek. Důležité je sebrat odvahu a začít.
Takhle připravujeme platformu my. Jen jsem náš systém změnila na vaše školní předměty a v nich se skrývají další projekty. Proč byste nemohli i vy?
A MÁ O TO VŮBEC NĚKDO ZÁJEM?
Zeptala jsem se dětí, zda by na dálkové studium nastoupily. Ptala jsem se dětí, které se právě dostaly na nižší gymnázia a potom dětí, kteří odchází z deváté třídy. Toto jsou jejich odpovědi:
Zeptala jsem se rodičů:
Zeptala jsem se učitelů:
Zeptala jsem se ředitelů:
A teď bych se ráda zeptala vás všech.
Napište mi nebo sdílejte s ostatními. Posílejte článek do škol, kam se snaží dostat vaše děti. Nebojte se kontaktovat kraj nebo MŠMT.
Pokud se mýlím, napište mi také. Bude to přínosné pro mě, i ostatní.