ZÁLEŽÍ VÁM NA TOM, JAK SE DĚTI CÍTÍ PŘI MLUVENÍ V ANGLIČTINĚ?

autor: | Říj 18, 2021 | Jak se rozmluvit

Další školní rok je v plném proudu a spousta rodičů a učitelů řeší, jak zatraktivnit výuku angličtina natolik, aby děti bavila, nadchla a posouvala. Věříme, že uspět může v angličtině každé dítě, každý student, každý učitel. Moje cesta k angličtině byla klikatá, a právě proto jsme vytvořili nový systém.

Když jsem byla malá holka, začala jsem v 5.třídě s výukou ruštiny. No a hned od 6.třídy jsme všichni povinně začali chodit na angličtinu. Pamatujete si to taky? Psal se rok 1989 a angličtina znamenala svobodu. Svobodu myšlení, svobodu mluvení, svobodu pro naší zemi.

Wordeso je vaše eso ve slovní zásobě

Všichni chápali, že učitelé jsou dvě lekce před námi. Většinou měli vystudovanou ruštinu nebo němčinu, ale najednou všichni chtěli angličtinu. A tak se začalo a už se nikdy neskončilo. Angličtina se stala samozřejmostí jako druhý jazyk pro téměř všechny děti i dospělé, kteří chtěli za hranice na dovolené, nebo podnikat, nebo alespoň zahraniční zpravodajství poslouchat.

Přesuňme se ale do roku 2021. Jak to tedy vypadá s angličtinou, dětmi a učiteli dneska? V mateřských školách angličtina není, pokud si jí nevyžádají rodiče nebo v nich neprobíhají kroužky angličtiny. Na základních školách je možnost mít angličtinu již od první třídy, většinou ale na úkor jiné hodiny, např. češtiny.

A tak je výuka anglického jazyka povinná od 3.třídy ZŠ. Žijeme ale přece v 21.století. Takže co se děje s většinou vzdělaných lidí, kteří pracují a podnikají v nadnárodních společnostech, nebo jezdí na dovolené do zahraničí a poslouchají písničky na YouTube a sledují filmy na Netflixu? No přece všichni potřebují angličtinu. A jsou si vědomi toho, že čím dřív dítě začně, stejně jako se vším, tím jednodušeji se mu cizí jazyk dostane pod kůži.

A tak si rodiče platí soukromé školy, jazykové kurzy, kroužky, posílají děti do Domu dětí a mláděže, využívají kroužky v mateřské škole. Pouští dětem doma pohádky v angličtině, zpívají s dětmi písničky a přitom se učí angličtinu po večerech sami. Brzy je totiž čeká pohovor a chtějí být připraveni.

Speak Up Cards pomáhají podnikatelům trénovat angličtinu i leadership myšlení

No a pak přijde ta třetí třída základní školy. Všechny děti školou povinné začnou s angličtinou zas a znovu všichni společně. Každý je na jiné úrovni. Ale dle učebnic začínáme od nuly. Děti se těší, mají skvělou učitelku. Ta po nocích stříhá obrázky, aby dětem přinesla černobílé obrázky slovíček, mohla s nimi hrát hry, interaktivně zabavila všechny.

Někde už zrovna čtou i píšou v angličtině, někde se řídí pravidly, že číst se má až v 5.třídě. Jiné školy “jedou”angličtinu už od první třídy, takže nedej bože, kdybyste náhodou přestoupili. Každá škola má jiné učebnice. Každý rok se kupují znovu. Hlavní je učebnici stihnout, aby jsme mohli navázat tou novou.

Pozor, vychází nová edice! Teď už vám učebnice nesedí vůbec. Takže koupit nové sady, pro učitele teacher´s booky a CD řady. A ejhle, co je v té nové edici opravdu nové?! “Napočítala jsem 4 stránky a v každé se změnily 4 řádky!” Jo a pozor, u slovíček ubyly řádky určené k opisování slovíček. Inovace je na světě!

Tak takhle tedy opravdu ne. Nevysvětlujte si to, prosím, špatně. Já miluju některé učebnice a opravdu si vážím lidí, kteří je dávají metodicky dohromady a učebnice píší. Jen tohle není inovace, která posune vzdělávání vpřed.

Je to záplava materiálů, slovíček, cvičení, neustále stejných témat. Už děti na gymplu vám řeknou, že už samy nevědí, co mají o těch stejných tématech, o kterých se baví už od základní školy, vyprávět ještě na gymplu. Už mají dost těch vyhynulých dinosaurů, jídel v restauraci, stejných povoláních a životním prostředí.

Chtějí nová témata, chtějí tvořit a přemýšlet, jak by to udělali oni. Nechtějí jen sedět a papouškovat témata, která se mají k maturitě naučit.

Chtějí se bavit o sobě, o tom, co je trápí. O nejistotě, o budoucnosti, o podnikání. Chtějí být slyšet a vidět, chtějí mít možnost se ptát. Za chvili je čeká virtuální realita, kde se budou potkávat s lidmi z celého světa.

Ale ani VR brýle a virtuální svět vás nezachrání, pokud se nebudete schopni zeptat, utvořit otázku a pozorně poslouchat odpověď na ni.

Proto jsme vytvořili ucelený trénink angličtiny, který propojuje jednotlivé školy i třídy. Díky SPINTO® metodě se děti i učitelé budou CÍTIT sebejistě a sebevědomě. Budete mít v ruce nástroj pro svoji úroveň a jasně si změříte, kam se posouváte a jakou rychlostí. Dokážete si vizuáně představit, co máte na jedné úrovni zvládnout. A vše jsme pro vás vizuálně a barevně sladili, abychom podpořili váš aktivní trénink angličtiny.

Věříme, že uspět může každé dítě, každý student, každý učitel. Když ví jak a když ví proč.

SPINTO® systém aktivní angličtiny, která spojuje 1. – 9.třídy ZŠ

Přinesme společně do vzdělávání inovaci, energii a empatii. Je čas otočit vzdělávání do otázek, ne jen do naučených odpovědí. Vzdělávání budoucnosti je o nás a našem kreativním myšlení. A právě proto jsme firmu ASPINTOA založili, aby přinášela inovaci, energii a empatii do vzdělávání.

Učte angličtinu způsobem, který baví!

Díky ucelenému SPINTO® systému své žáky rozmluvíte a předáte jim do života reálně využitelné příklady. Děti začnou mluvit sebevědomě cizím jazykem. Metodické pomůcky pomohou učitelům s kompletní přípravou výuky.

Hodiny se tak stanou zábavnými jak pro žáky, tak pro učitele.

Přečtěte si více: https://aspintoa.com/workshopy-pro-skoly/

Staňte se SPINTO® Leaderem!

Zaujal vás náš projekt a chtěli byste být jeho součástí? Rádi v našem týmu uvítáme další SPINTO® Leadery, kteří se mohou stát členy interního týmu, externě vzdělávat skupiny studentů, nebo vést své vlastní SPINTO® kluby. Ozvěte se nám, rádi vám představíme možnosti spolupráce. 

Nenechte si ujít novinky